TZ: Ke štěstí v MUD Benešov

20. 11. 2023Artalk Infoservis

Ke štěstí. Novoročenky ze sbírek MUD*

29. 11. 2023 – 12. 2. 2024, Muzeum umění a designu Benešov, Malé náměstí 74, Benešov

Ke štěstí – volný překlad francouzského výrazu pour féliciter – uvádí projekt zaměřený na prezentaci novoročenek zasílaných v průběhu pěti desetiletí kunsthistorikovi a kurátorovi Jiřímu Šetlíkovi.

 Na velkém množství malých formátů příležitostné grafiky sleduje výstava teoretický přístup Jiřího Šetlíka, mapuje propojení sbírky s Benešovem i historii jejího vystavování. Pozornost je věnována oblasti vztahů mezi obdarovaným / adresátem a okruhy odesílatelů – jeho přátel a známých zejména (ale ne výlučně) z umělecké scény. K vidění jsou například trojdimenzionální péefka Ivana Kafky, depresivní novoroční komentáře Karla Nepraše, psychedelické ilustrace Olgy Čechové, ale i autobiografická satira Miroslava Horníčka.

Důležitou složku výstavního projektu představuje aktualizace tématu, práce hudebního skladatele, organologa, programátora a performera Milana Guštara, který nechává zaznít data sbírky prostřednictvím softwarem řízeného zhudebnění grafické partitury. Tato skladba provází návštěvnictvo všemi sály výstavy a zároveň je přáním MUDu do roku 2024.

Projekt představuje jeden z prvních kroků kontinuálního úsilí Muzea umění a designu Benešov, jehož cílem je vytvoření stálé expozice věnované odkazu Jiřího Šetlíka.