TZ: Zářivý krystal. Bohumil Kubišta a české umění 1905–2013

Zářivý krystal. Bohumil Kubišta a české umění 1905–2013 / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 16. 1. 2014

KUBIŠTOVO DÍLO I ODKAZ ZMAPUJE VÝSTAVA V OSTRAVSKÉ KRAJSKÉ GALERII

Výstava Bohumila Kubišty, jím inspirovaných současníků i následovníků bude vrcholem výstavního roku 2014 v Moravskoslezském kraji i celé České republice. Výstavu s názvem Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013 uvede v říjnu Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Ostrava − 16. ledna 2014 Čtvrtek 2. října 2014 si již nyní mohou v diáři označit všichni milovníci umění a historie. V ostravském Domě umění bude ten den slavnostně zahájen velkorysý výstavní projekt, který má ambici důkladně zmapovat život, dílo a dějinný kontext tvorby slavného malíře Bohumila Kubišty i jeho inspirační odkaz, jak se zrcadlí v dílech jeho současníků a pokračovatelů. Návštěvníci výstavy se mohou vedle Kubištových pláten těšit také na díla dalších autorů zvučných jmen, jako je např. Emil Filla, Vincenc Beneš, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Josef Šíma, František Muzika, Jindřich Štyrský a další. Výstava představí kolem padesáti autorů. „Jedním z cílů výstavy je poukázat na Kubištovu vůdčí roli v rámci celého českého moderního umění 20. století, která byla vždy předpokládaná, ale nebyla nikdy výstavně prokázána,“ vysvětluje očekávané přínosy projektu Karel Srp, který vede tým historiků umění a kurátorů připravujících Kubištovu retrospektivu. Díky zevrubným archivním výzkumům odhalí výstava a doprovodná výpravná publikace i dosud neznámé peripetie dobrodružného života Bohumila Kubišty, který zemřel na španělskou chřipku téměř záhy poté, co přežil 1. světovou válku v roli důstojníka dělostřelectva.

Galerie výtvarného umění v Ostravě avizovanou výstavou naváže na úspěšné projekty Sváry zření, Černá slunce a Jan Zrzavý: Božská hra, které v uplynulých letech k Ostravě přitáhly pozornost nejen odborné, ale i široké laické veřejnosti a vyvolaly mimořádně úspěšné ohlasy. „Umělecká hodnota vystavených děl bude nevyčíslitelná, teoretická vysoce překračuje částku 1 miliardy korun,“ vysvětluje ředitel krajské Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza. Na přípravě projektu spolupracuje několik desítek kulturních organizací, a to jak českých, tak zahraničních. Hlavním kurátorem a autorem koncepce výstavy „Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013“ je známý český historik umění Karel Srp, který pro projekt sestavil autorský tým, v němž kurátoři Galerie výtvarného umění v Ostravě spolupracují s kolegyněmi z Národní galerie v Praze. Architektem výstavy bude Tomáš Svoboda, stejně jako v případě předešlých, tolik úspěšných projektů uvedených v GVUO Sváry zření, Černá slunce či Jan Zrzavý: Božská hra.

GVUO tak pokračuje v přípravě zásadních výstavních počinů, které působí jako kulturní a společenský magnet jak pro širokou, tak odbornou veřejnost, a to nejen v obrysech Moravskoslezského kraje, ale i celé České republiky a střední Evropy. Výstava „Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013“ bude slavnostně zahájena vernisáží ve čtvrtek 2. 10. 2014 a potrvá do 4. 1. 2015. Expozice bude v Domě umění GVUO otevřena denně krom pondělí v čase 10 až 18 hodin. Plné vstupné bude činit 100 Kč a zlevněné 50 Kč, volný vstup v neděli bude zachován.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, p. o.

Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013

3. 10. 2014 – 4. 1. 2015

Dům umění, Jurečkova 9, 702 00 Ostrava

Hlavní kurátor a autor koncepce výstavy: Karel Srp, historik umění

Kurátoři: Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě, Gabriela Pelikánová, kurátorka Galerie výtvarného umění v Ostravě, Jan Kudrna, zástupce ředitele Galerie výtvarného umění v Ostravě, Hana Musilová, ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze, Zuzana Novotná, vedoucí oddělení kresby ve Sbírce grafiky a kresby Národní galerie v Praze

Architekt výstavy: Tomáš Svoboda

Bohumil Kubišta (1884–1918) byl český malíř a grafik. Po studiích v Praze cestoval do Florencie, kde se stal posluchačem tamější Akademie. V období 1905–1907 přecházel od akademického postimpresionismu k expresionismu. Jako myšlenkově originální osobnost se stal neoficiálním mluvčím Osmy. Studoval teorii barev, analyzoval harmonické a kompoziční principy starých i moderních mistrů. Jeho obrazy byly založené na přísném vyvažování jednotlivých prvků, uplatňoval v nich komplementární a simultánní barevné vztahy a kompoziční princip zlatého řezu. Během roku 1910 se v Paříži seznámil s prekubistickými díly Picassa i Braqua, kubistické tendence se následně u něj začaly taktéž projevovat. Geometrickou řečí se snažil aktualizovat například i náboženské motivy. Z umělců své generace byl nejblíže k futuristickému zachycení pohybu a energie moderní doby. Z existenčních důvodů vstoupil do armády, kde působil jako důstojník dělostřelectva v chorvatské Pule. Krátce po konci války zemřel na španělskou chřipku. Jeho díla dnes figurují mezi nejdráže vydraženými obrazy na tuzemských aukcích.

www.gvuo.cz