artalk-thumbnail-default

Tomáš Pospiszyl se v dnešním Výtvarném pátku v Lidových novinách věnuje životu a dílu Francise Bacona a jeho aktuální výstavě v pražské galerii Gate. Největší prostor je dán především otázce, zda kresby prezentované na pražské výstavě skutečně pocházejí z ruky britského malíře. Pospiszyl při té příležitosti připomíná několik známých „bojů“ o určení pravosti uměleckých děl a také mnohdy velmi nevděčnou situaci historiků umění: „Jsou známy případy, kdy byli historici umění žalováni u antimonopolního úřadu, jelikož se údajně spolčili ze záměrem poškodit vlastníky děl, jejichž pravost odmítají uznat. Z podobných důvodů jsou žalována i média, která informují o pochybnostech okolo pravosti děl. Žaloby mají i vliv na ochotu expertů účastnit se různých sympozií a konferencí nebo o originalitě děl spekulovat v odborném tisku.“

Také Magdalena Čechlovská dnes na stránkách Hospodářských novin píše o první české výstavě Francise Bacona v galerii Gate: „Místo oslnivého setkání s géniem však nabízí nevzrušivou ukázku jeho druhořadé tvorby. Na výstavě totiž není jediné z proslulých Baconových děl, ale jen nereprezentativní ukázka kreseb z posledních let malířova života. Navíc jde o práce, o jejichž pravosti někteří odborníci pochybují a které Baconova nadace popisuje jako díla malířovi připsaná. Sám autor tvrdil, že se kresbě nikdy nevěnoval.“

Západočeská mutace Mf Dnes zve na Kulturquell – Evropský kulturní think tank. V rámci této akce si bude moci veřejnost příští čtvrtek v prostorách několika plzeňských restaurací popovídat o kultuře s různými osobnostmi ze světa umění, vědy i politiky.

V Právu se můžete přečíst rozhovor s Jiřím Fajtem, autorem výstavy Europa Jagellonica, která bude zítra večer slavnostně otevřená v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (zde).

Téměř všechny celostátní i regionální deníky dnes přinášejí programy Festivalu muzejních nocí, který bude probíhat od 18. května do 9. června ve 140 městech ČR.


Článek zatím neobsahuje žádný komentář.

Komentáře nejsou povoleny.

Artalk doporučuje