TZ: CJCH získal Ther

26. 11. 2011Artalk Infoservis

Vítězem letošního dvaadvacátého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého je Mark Ther. Jeho provokující a emotivní video Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička), jímž se ve finále výtvarného klání prezentuje,zpracovává tabuizované téma týkající sesexuální agresenamířené proti dětema zároveň obsahujepříběh o sociální moci a hierarchii

Vedle Marka Thera se do letošního finále dostali současní umělci do 35 let Filip Cenek, Dominik Lang, Pavel Sterec a Jiří Thýn. Výstavu finalistů Finále 2011 je možné v DOX zhlédnout do 15. ledna.

Mezinárodní sedmičlenná porota,v níž zasedlikurátor MoMA Christian Rattemeyer,šéfkurátor vídeňského MuMOK Rainer Fuchs, kurátor a šéfredaktor uměleckého magazínu Springerin Georg Schöllhammer, čeští a slovenští kurátoři Ondřej Chrobák, Edith Jeřábková, Mira Keratová aumělec a pedagog Tomáš Lahoda, na Therově tvorbě ocenila fakt, žeMark Ther rozvíjí otázky související se sexuální, genderovou a queer problematikou a přenáší je do sociálně kulturního kontextu. „Krása a horor, stejně jako mysterium a racionálno, jsou v Therově díle představeny v komplementárních kategoriích, které nevylučují jedna druhou,“uvedl za porotu kurátor vídeňského MuMOK Rainer Fuchs.

Ve svém vítězném videu zpracovává Mark Ther příběh o ztracených a znásilněných dětech v lese v oblasti bývalých Sudet, který si sám vymyslel a posléze od starousedlíků zjistil, že podobný příběh se skutečně zhruba před osmdesáti lety stal. „Přestože pro veřejnost mohou být témata, která Mark Ther zpracovává ve svých videích šokující, porota se na jméně letošního laureáta shodla jednomyslně. Společnost Jindřicha Chalupeckého podporuje myšlenku, že umění by mělo otevírat a poukazovat na společenská tabu,"uvedla výtvarná kritička a ředitelka této pořádající společnosti Lenka Lindaurová. Therovo vyprávění je založeno na historické látce odsunu Sudetských Němců, odkazuje však také k aktuální společenské diskuzi. Sudetoněmecké problematice se Ther věnoval i v rámci doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst, kdy v severočeské Kytlici prezentoval svá videa Pflaumen a Bei dem zaměřená na vztahy mezi Čechy a Němci a vztahující se k oblasti bývalých Sudet, Dolnímu Podluží.„Mark Ther pracuje s přesnými a silnými obrazy. Současně však předkládá vysoký stupeň abstrakce, který umožní divákovi projektovat si vlastní představy a závěry do umělcem vyprávěného příběhu,“ dodává Fuchs. Video Das wandernde Sternlein podle Fuchse posouvá dosavadní estetické a narativní postupy umělce do koncentrovaného a atraktivního rámce.

Cena Jindřicha Chalupeckého se letos svým konceptem zcela nově otevřela i široké veřejnosti. Tato snaha byla blízká i výtvarnému a literárnímu teoretikovi a kritikovi Jindřichu Chalupeckému, po němž je cena pojmenovaná. Koncept veřejných prezentací na území České republiky 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst sklidil velký ohlas, organizátoři mají v plánuv těchto prezentacích pokračovat i v dalších ročnících.Chalupecký zároveň upozorňoval na to, že „umění se odvažuje mluvit k dnešním lidem řečí dnešního světa“. Už při výběru finalistů mezinárodní porotou bylo jasné, že v letošním nejužším finále jsou mezi umělci výhradně autoři instalací, objektů, animace, fotografií a videí, tedy těch uměleckých forem, které jsou pro současné umělce dlouhodobějším trendem a pro veřejnost nemusí být na první pohled jasně čitelné.

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v květnu 1990 z podnětu Václava Havla, malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře.Za dobu své existence pro českou scénu „objevila“ řadu výrazných výtvarných osobností, které nyní patří ke špičce české výtvarné scény a jejichž práce obstála i v zahraničí. Mezi takové umělce patří například Kateřina Šedá, Michal Pěchouček, Ján Mančuška, Jiří Černický nebo Eva Koťátková. Letošní laureát získal šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a finanční částku sto tisíc uřčenou na realizaci výstavy v Galerii Václava Špály a padesát tisíc korun na svůj další umělecký rozvoj od společnosti Triga.

Více informací na www.cjch.cz

 

Mark Ther Mark Ther se narodil v roce 1979 v Praze. Vystudoval Výtvarnou školu Václava Hollara a AVU v Praze. Patří nejzajímavější české tvůrce videoartu. V oblasti českého videoartu začátku 21. století zaujímá Mark Ther pozici vyprofilované osobnosti. Od doby studií na pražské AVU se účastní prestižních domácích a zahraničních výstav aktuálního umění, kde jeho projekce poutají pozornost odborné i laické veřejnosti. Ther si vytvořil svébytný „filmový“ styl, k jehož charakteristickým rysům patří příběh záměrně zbavený pointy, kratší stopáž, prodlužované záběry, které ale udržují diváka v napětí, formální vytříbenost a pečlivě volená hudba. Jeho videa často provázejí i kontroverze, neboť se často dotýká tabuizovaných témat z běžného života i historie, jako je téma odsunu sudetských Němců či queer tématika. Díla Marka Thera byla vystavena v rámci samostatných i skupinových výstav v Praze, Brně, Berlíně, New Yorku, Rakousku, Itálii a dalších evropských městech.