Čeští policisté se podíleli na odhalení zlodějů, kteří před dvěma lety ukradli z muzea v ukrajinské Oděse Caravaggiův obraz Zajetí Krista. Gang byl dopaden koncem června v Berlíně (zde), zpráva o podílu českých vyšetřovatelů se ale objevila až v pondělí 2. srpna (idnes, lidovky.cz).

Úterní LN tématu věnují celou stranu dvě (zde). Jako expert se k tématu vyjadřuje Jiří Machalický, kterého list tentokrát představuje jako kurátora Musea Kampa (zde). Jindy Machalický naopak vystupuje jako kmenový redaktor LN, a to dokonce i když píše o svém domovském muzeu (zde). Machalický tvrdí, že podobné krádeže se dějí na „objednávky sběratelů“, což je podle mě hloupost. Nevím o jediném případu za posledních deset let, kdy by se něco takového potvrdilo. Ostatně i ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pachatele charakterizuje jako „loupežníky, kterým je jedno, co vezmou. Takoví, kteří to kupují kvůli kšeftu a jedou pouze na zisk“.

Obraz byl ukraden z Muzea západního a východního umění v ukrajinské Oděse koncem července 2008 (stránky muzea zde). Lupiči do muzea pronikli zcela nepozorovaně někdy mezi úterým 29. večer a čtvrtkem 31. července ráno. Ve středu bylo muzeum pro veřejnost uzavřeno a expozici v tu dobu nikdo nekontroloval. Budova muzea v té době procházela rekonstrukcí, takže lupiči se dovnitř dostali pohodlně po přistaveném lešení. Obraz visel v prvním patře, hned vedle okna. Ze zveřejněných fotografií je patrné, že zloději s ním zacházely velmi neomaleně. Plátno bylo vyříznuto z rámu a srolováno, nebo dokonce přeloženo. V důsledku toho malba na mnoha místech opadala.
Jakkoli jde o mimořádně kvalitní dílo, Caravaggiovo autorství je přinejmenším sporné. Za originál je dnes většinou považován obraz téhož námětu ve sbírkách irské Národní galerie, který byl jako Caravaggiovo vlastnoruční dílo identifikován počátkem 90. let. Předtím šedesát let visel nepovšimnut v jezuitském řádovém domě v Dublinu. V roce 2004 byla tato atribuce zpochybněna italskou historičkou umění Marií Paolettiovou, která za originál prohlásila obraz dochovaný v Římě.



